مکان فعلی :
اخبار :

جلسه ستاد فرهنگی اجتماعی کاهش آسیبهای اجتماعی استان با حضور استاندار محترم
۱۳۹۶/۰۱/۲۰

جلسه ستاد فرهنگی اجتماعی کاهش آسیبهای اجتماعی استان با حضور استاندار محترم

 

استاندار کرمان با اشاره به ورود هدفمند دولت تدبیر و امید برای کاهش آسیب های اجتماعی و اختصاص اعتبارات پایدار در این حوزه، گفت: کاهش آسیب های اجتماعی یکی از ماموریت های معین های مناطق هشتگانه اقتصادی استان کرمان خواهد بود.

 علیرضا رزم حسینی بعد از ظهر شنبه در ستاد فرهنگی و اجتماعی مدیریت و ساماندهی آسیب های اجتماعی استان کرمان که در سالن پیامبراعظم(ص) استانداری برگزارشد، افزود: با توجه به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی برای تقسیم بندی مناطق، این کار را را از سه سال قبل در استان کرمان در قالب مناطق هشتگانه اقتصادی اجرایی کرده ایم.

وی تصریح کرد: براساس مدیریت و هماهنگی بین دستگاهی، طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در حوزه  کاهش آسیب های اجتماعی در استان کرمان اجرایی شده و اعتبارت آن به درستی هزینه شده است.

 

استاندار کرمان با تاکید بر اینکه خوشبختانه در دولت تدبیر و امید موضوع آسیب های اجتماعی مورد توجه ویژه قرار گرفته است، بیان کرد: پذیرفتن وجود آسیب های اجتماعی قدم بسیار بزرگی است که موجب شد اعتبارت خوبی نیز در این زمینه اختصاص یابد.

رزم حسینی تاکید کرد: اجرای طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی قدم خوب و هماهنگی بین دستگاهی برای پیشگیری، مقابله و رفع آسیب های اجتماعی است.

وی تصریح کرد: نتایج طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در قالب کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت قابل مشاهده خواهد بود.

استاندار کرمان گفت: هر چه در حوزه اشتغال و تولید و سایر فعالیت های اقتصادی و توسعه ای حرکت کنیم، آسیب های اجتماعی و تعداد زندانیان کاهش می یابد.

نماینده عالی دولت در استان کرمان با تاکید بر اینکه آسیب های اجتماعی به تدریج و طی چندین دهه ایجاد شده است، گفت: فرصت هایی برای رفع این آسیب ها بوده که از آنها به خوبی استفاده نشده و با تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی این موضوع به صورت ویژه مد نظر قرار گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: اعتبارات حوزه مقابله با آسیب های اجتماعی در کشور پایدار شده است و دستگاه های مختلف این اعتبارات را جذب و اقدامات مورد نظر را اجرایی می کنند.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح های مقابله با آسیب های اجتماعی نباید منتظر تخصیص اعتبارات بود زیرا سیستم اعتباری کشور به گونه ای است که این اعتبارات اغلب در شش ماه دوم سال پرداخت می شود.

وی با اشاره به اجرای طرح نجات در استان کرمان، گفت: این طرح نیز باید ادامه یابد.

استاندار کرمان یادآور شد: در جغرافیایی زندگی می کنیم که بسیاری از مشکلات موجود ناشی از همجواری با کشورهایی از جمله افغانستان و پاکستان است.

وی گفت:  وجود اتباع بیگانه و ترانزیت مواد مخدر آسیب هایی را به دنبال دارد که نمونه آن را در استان کرمان شاهد هستیم.

رزم حسینی گفت: در سه ماه سال گذشته آمار گیری چهره به چهره در روستاها انجام شده تا میزان بیکاری واقعی در جوامع هدف شناسایی شده است و در فرصت بسیار نزدیکی در ستاد اقتصاد مقاومتی مصوب می کنیم تا معین های اقتصادی هر منطقه با برنامه ریزی هدفمند برای رفع آنها اقدام کنند.

 

*** اجرای 75 درصد اهداف طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی استان کرمان

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کرمان نیز گفت: بین 50 تا 75 درصد کار برای رسیدن به اهداف طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در استان کرمان انجام شده است.

زهرا موسی پور افزود: در تقسیم کار استانی انجام شده در استان کرمان برای اجرای این طرح، 9 دستگاه اجرایی مسئولیت هایی را بر عهده گرفته اند.

وی با اشاره به اختصاص یک میلیارد و 539 میلیون تومان برای اجرای طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، عنوان کرد: بعد از جلسات برگزار شده در محضر رهبر معظم انقلاب اسلامی، طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی در مجموعه وظایف شورای اجتماعی کشور پیش بینی شد.

وی یادآور شد: اعتباری بالغ بر یک هزار میلیارد ریال برای اجرای طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی به وزارت کشور اختصاص یافته است.

موسی پور گفت: 135برنامه به منظور تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی نهایی شده که از این تعداد 44 برنامه برای کنترل و کاهش آسیب ها، 29 برنامه برای کاهش طلاق، 47 برنامه برای کاهش مفاسد اخلاقی، 10برنامه برای گفتمان سازی و جلب مشارکت سازمان های غیر دولتی و 5 برنامه برای پشتیبانی از اجرای طرح و شاخص سازی و اجرای برنامه های کنترل آسیب در مناطق حاد و بحرانی است.

 

***همکاری دستگاه ها برای اجرای طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز گفت: دستگاه های مختلفی که در اجرای طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی مسئول هستند از قبل نیز با یکدیگر همراهی و همکاری داشته اند.

محمد محسن بیگی با اشاره به زمان محدود برای اجرای طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، عنوان کرد: آموزش های لازم در اجرای این طرح به معلمان و دانش آموزان ارائه شده است.

 

*** تحقق 75 درصد اعتبارات طرح کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی

مدیرکل زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان کرمان گفت: حدود 75 درصد از بودجه 250 میلیون تومانی برای اجرای طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی اداره کل زندان ها اختصاص یافته است.

رمضان امیری افزود: در راستای طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی که از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی مورد تاکید قرار گرفته است، مجموعه زندان بسیار خرسند است.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه آسیب های اجتماعی در زندان قابل مشاهده است و هر میزان که اقدامات پیشگیرانه و فرهنگی برای کاهش آسیب های اجتماعی انجام شود، شاهد نتایج مثبت آن در کاهش جمعیت کیفری زندان ها خواهیم بود.

امیری ادامه داد: در طرح تقسیم کار ملی در حوزه کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی، انجمن حمایت زندان در رابطه با رفع مشکلات خانواده مددجویان از جمله در حوزه مسکن، آموزش، بهداشت و آذوقه برنامه های خوبی را اجرایی کرده است.

 

*** ورود هدفمند دادگستری کرمان برای کاهش آسیب های اجتماعی

معاون معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان نیز گفت: اقدامات دادگستری استان کرمان در حوزه پیشگیری از آسیب های اجتماعی به صورت گسترده، اثر گذار و هدفمند اجرایی شده است.

محبوبه میرزابیگی افزود: در حوزه کنترل و کاهش اعتیاد 9 دوره سبک زندگی ایرانی و اسلامی ویژه معتادان متجاهر باید انجام می شده است که هشت دوره تاکنون برگزار شده و شش هزار و 280 نفر ساعت آموزش ارائه شده است و یک دوره نیز هم اکنون در حال اجرا است.

وی ادامه داد: عملیاتی کردن آئین نامه کنترل و مراقبت بعد از خروج برای معتادان ترک کرده در مراکز ماده 16 نیز در این زمینه تعریف شده بود که اجرایی شده است.

میرزابیگی خاطرنشان کرد: تاکنون سه بازدید از کمپ های ترک اعتیاد ماده 16 نیز انجام شده است.

 

وی با اشاره به اقدامات انجام شده برای کاهش طلاق نیز گفت: تاکنون هفت کارگاه آموزشی ویژه روانشناسان و مشاوران مراکز مشاوره برگزار شده که دو هزار و 808 نفر ساعت دوره آموزشی برگزار شده است.

وی گفت: 11 دوره آموزشی مهر نیز برای 117 نفر از متقاضیان طلاق در قالب 819 نفر ساعت آموزش برگزار شده است.

میرزابیگی افزود: خشونت از آسیب های اجتماعی مهمی است که پنج جرم مرتبط با آن در ردیف های اول جرائم هستند.

وی اظهار کرد: یک هزار و 376 نفر ساعت دوره  آموزشی برای مادران دارای کودک زیر هفت سال نیز برگزار شده است.

میرزابیگی خاطرنشان کرد: برای کاهش مفاسد اجتماعی نیز 25 دوره آموزشی برای 462 نفر از مرتکبان جرائم اخلاقی و جرایم تعزیری درجه 6 تا 8 برگزار شده است.

وی ادامه داد: در این راستا سه هزار و 234 نفر ساعت آموزش برگزار شده است.

 

*** تعریف یکسانی از آسیب های اجتماعی نداریم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تاکید براینکه متاسفانه در حال حاضر تعریف یکسانی از آسیب های اجتماعی نداریم، گفت: در زمینه آسیب های اجتماعی، اولویت ها را نیز مشخص نکرده ایم.

علی اکبر حقدوست افزود: ریشه یابی صحیحی نیز در حوزه آسیب های اجتماعی نداریم.

وی بیان کرد: کاهش احترام به همنوع زمینه را برای بروز بسیاری از آسیب های اجتماعی فراهم کرده است.

حقدوست گفت: 35 کارشناس ارشد روانشناسی در سال گذشته برای کاهش آسیب های اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان به کار گرفته شدند و در این زمینه کارگروه های ویژه ای تشکیل شد.

 وی یادآور شد: ددانشگاه علوم پزشکی کرمان اولین دانشگاه در سطح کشور است که معاونت پیشگیری از آسیب های اجتماعی را تشکیل داده است.


منبع : دفتر امور اجتماعی و فرهنگی
بازدید : ۹۴


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید