مکان فعلی :
اخبار :

۱۳۹۵/۰۹/۲۳

نشست علمی صنایع دستی استان با حضور مدیرکل دفتر اجتماعی فرهنگی استانداری

مدیر‌کل اجتماعی استانداری کرمان گفت: دو مکان جهت عرضه صنایع دستی دائمی در شهر کرمان در نظر گرفته شده که یکی از آنها کاروانسرای گنج‌علی‌خان است و مکان دوم را هم به‌زودی اعلام می‌کنیم.

زهرا موسی‌پور امروز در نشست علمی صنایع دستی استان کرمان در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان اظهار‌ داشت: نگاه علمی به صنایع دستی می‌تواند در مقطع زمانی کوتاه موجی را در بازار صنایع دستی استان ایجاد کند.

وی با اشاره به اینکه اگر صنعت دستی استان را متناسب با نیازهای امروز بازار داخلی و جهانی طراحی و عرضه کنیم آن وقت صنایع دستی دیگر یک فعالیت مقطعی نیست گفت: این موضوع در صورتی محقق می‌شود که کار و تحقیقات علمی در این زمینه بیشتر شود.

مدیر‌کل اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه امیدارم این نشست علمی آخرین نشست نباشد و مشکلات صنایع دستی مورد توجه جدی قرار گیرد افزود: اگر هر مسئولی که در این استان و کشور سِمتی دارد با صنعت دستی آشنا باشد و کار کند، می‌تواند برای برون رفت از مشکلات حوزه صنایع دستی موثر باشد.

وی با اشاره به اینکه باید صنایع دستی را به عنوان یک هنر و ارزش در جامعه مطرح کنیم خاطر‌نشان کرد: جای سوال است که چرا استانی که مهد هنر، انسان‌های شایسته و هنرهای اصیل جهانی است، متاسفانه در برخی آسیب‌های اجتماعی رتبه نخست در کشور را دارد و چرا با صنایع دستی با این ارزش و تنوع نتوانسته جای خود را در جامعه به خوبی باز کند؟

موسی‌پور با بیان اینکه حمایت خود را از همه صنعتگران در این حوزه اعلام می‌کنیم گفت: اگر بپذیریم که صنایع دستی می‌تواند در جهت صدور فرهنگ شایسته ایرانی و اسلامی در دنیا موثر باشد آنگاه برنامه‌ریزی بیشتر و بهتری را انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان توانایی این را دارد تا در بحث صنایع دستی و گردشگری در کشور یک الگو شود افزود: یکی از معضلات شهر کرمان نبود مکان مناسبی برای نمایش و فروش دائمی صنایع دستی استان است آن هم مکانی که وقتی گردشگر وارد می‌شود از این هنر دستی استفاده کند.

مدیر‌کل اجتماعی استانداری کرمان با بیان اینکه دو مکان جهت عرضه صنایع دستی دائمی در شهر کرمان در نظر گرفته شده که یکی از آنها کاروانسرای گنج‌علی‌خان است و مکان دوم را هم به زودی اعلام می‌کنیم اظهار‌داشت: صنایع دستی نیاز به حمایت جدی دارد و این هنر متعلق به یک فرد و سازمان نیست و همه ما باید در قبال آن احساس مسئولیت کنیم به همین دلیل وعده ما این است که تسهیلات با نرخ 4 درصد در اختیار کلیه صنعتگران این حوزه قرار گیرد.

وی افزود: امسال سهم تسهیلات استان کرمان در حوزه صنایع دستی بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان است که امیدواریم یک ریال برگشت نخورد و عایدی از آن به جامعه هنری استان هم برسد.

موسی‌پور خاطر‌نشان کرد: راه جلوگیری از پیشرفت آسیب‌های اجتماعی، فقر و افزایش نشاط اجتماعی در جامعه توجه به دارایی‌ها و صنایع دستی خودمان است و این وظیفه بر عهده همه است.


منبع : دفتر امور اجتماعی و فرهنگی
بازدید : ۶۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید